CHUSTECZKI NAWILŻANE -NAJWIĘKSZE UTRAPIENIE WODOCIĄGOWCA
Materiały, z których są wykonane, nie rozkładają się w ściekach tak łatwo jak papier toaletowy. Wiele z nich jest wykonanych z włókien syntetycznych, takich jak poliester lub polipropylen. Mogą również zawierać różne dodatki np. płyny i substancje zapachowe, które dodatkowo zmniejszają ich biodegradowalność. Wyrzucane do toalety zatykają rury kanalizacyjne, a jeżeli uda się je pokonać, powodują poważne uszkodzenia pomp i systemów kanalizacyjnych.
NIE WYRZUCAJ MOKRYCH CHUSTECZEK DO TOALETY!!!
Pamiętajmy – wrzucone do toalety mokre chusteczki nie ulegną rozpuszczeniu w wodzie a wirniki pomp ściekowych nie poradzą sobie z ich rozdarciem. Natomiast częste blokady pompowni i zatykanie sieci stanowi znaczne ryzyko dla infrastruktury komunalnej oraz procesu oczyszczania ścieków. Oczyszczenie instalacji, usunięcie awarii i utylizacja tych nieczystości generuje ogromne koszty dla operatorów sieci kanalizacyjnych a tym samym opłat za odprowadzane ścieki, które dotykają wszystkich mieszkańców.
Pamiętajmy, do sedesu nie należy wrzucać niczego poza papierem. Środki higieniczne, materiały opatrunkowe, igły, ręczniki papierowe, gazety i waciki kosmetyczne tworzą zbijającą się w rurach zwartą masę, która powoduje trudne do usunięcia zatory. Toaleta to również nie jest miejsce do pozbycia się tłuszczów i olejów, które zastygają pod wpływem niskich temperatur, osadzając się na ścianach rur. Nie powinny w niej również lądować włosy i nitki dentystyczne, ponieważ długie i cienkie tworzywa zwijają się w kłęby, otaczając również inne przedmioty dryfujące w rurach.
Są niezwykle trudne do usunięcia.
UWAGA – do toalety nie wyrzucamy!!!
• patyczków higienicznych, płatków kosmetycznych, pieluch,
• podpasek i tamponów, chusteczek nawilżanych, żwirku z kuwety,
• fragmentów tkanin, żywności, tłuszczy,
• farb, fusów z kawy i herbaty, niedopałków papierosów.